DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health Lifestyle

Snack Time / Receta per nje Snack te shendetshem

Shpërndaje

­

Ushqimi , është gur themeli  i një jete të shëndetshme,është një ndër faktorët kyç  për të siguruar energjinë e nevojshme për  kryerjen e punëve  mendore dhe fizike.”

Kjo eshte motoja e Esterit,mikeshes se Rubrikes tone “Art ne Kuzhine”

Receta e sotme do jete nje Snack Time
Mbasdite e shendetshme

Snack Time / Receta per nje Snack te shendetshem 1

▶️ 150 gr hikerror,

▶️ 200 ml qumesht bajame,

▶️ 2 luge mjalte,

▶️ 1 luge caji kanelle,

▶️ Pak kripe,

▶️ Fluska kokosi,

▶️ Luleshtrydhe,

▶️ Thana,

▶️ Gjethe mente per dekor.

Pergatitja

Ne fillim lajme mire hikerrorin, e veme te zieje ne 300 ml uje per 20 min. Kur zien e heqim nga zjarri, e leme te kulloje. E hedhim ne tenxhere, shtojme qumeshtin dhe mjaltin. E veme te zieje per 10 min ne zjarr te avashte duke e perzier, pastaj shtojme kanellen, e perziejme dhe e largojme nga zjarri. E hedhim ne gota. Dekorojne siper me: fluska kokosi, luleshtrydhe, thana dhe gjethe mente.

Snack Time / Receta per nje Snack te shendetshem 2* Hikërrori është një ushqim i shijshëm dhe shumë i shëndetshëm, që duhet ta konsumojmë sa më shpesh. Në kuzhinë është konsideruar si lloj i drithit, por kjo është e gabuar. Sipas botanikës, ju takon perimeve të gjelbra,e nganjëherë cilësohet edhe si pemë. Gjethet e saj kanë aromë, përshkohen edhe nga bletarë, e më pas prodhojnë mjaltë me ngjyrë të errët dhe aromë të fortë. Ky lloj i mjaltit ka shumë veti shëruese.
Hikërrori tretet lehtë, është përplot me vitamina B dhe shumë veti tjera shëruese. Me bluarjen e kokrrës së saj do të fitoni miell nga i cili mund të përgatitet mjaltë, pjekurina të ndryshme, e sidomos petullat janë shumë të hijshme dhe të shëndetshme nga ky lloj i miellit. Hikërrori nuk përmban gluten, kështu që personat që janë alergjikë në të pa problem mund të kënaqin në gjellët me hikërror. Hikërori shpesh përdoret edhe si zëvendësim për oriz ose përgatitet si bollgur.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *