DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

FAO : Më shumë peshk në menutë e përditshme, rritet konsumi global

Shpërndaje

Peshku, duke përfshirë edhe ushqimet e tjera të detit, është një ushqim i shëndetshëm dhe shtesë e mirë në dietë, pasi është e pasur me vitamina, minerale dhe ushqyes për të cilat ka nevojë trupi për të qëndruar i shëndetshëm.

Ushqimet e detit përmbajnë vlerë të ulët të yndyrave të ngopura, vlerë të lartë proteinash, dhe janë burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore Omega 3.

Sipas OKB-së gjithmonë e më shumë njerëz po konsumojnë peshk. Në vitin 2018 konsumi global u rrit në një shifër prej 20,5 kilogramësh për frymë.

“Shifra është gati të rritet më tej në dekadën e ardhshme, duke nënvizuar rolin kritik në sigurinë globale të ushqimit”, njoftoi Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO) në edicionin e vitit 2020 të “Gjendja e Peshkimit dhe Bujqësisë në Botë”.

 

Agjencia e OKB-së renditi Bangladeshin, Kamboxhian, Gambian, Ganën, Indonezinë, Sierra Leonen, Sri Lankën, si dhe disa shtete të vogla ishullore në zhvillim, si vendet me dietat më të pasura me peshk.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *