DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture Kendi i Filmit dhe Letërsisë

71 vjetori i lindjes së Meryl Streep, thëniet më motivuese të ikonës së kinematografisë

Shpërndaje

Meryl Streep lindi si sot 71 vite më parë në New Jersey. Mbi rreth 20 herë e nominuar për çmimet prestigjoze Oscar, ajo konsiderohet një ikonë në kinematografinë amerikane, por edhe shumë e dashur për publikun e mbarë botës.

Streep bëri debutimin e saj të skenës në Trelawny of the Wells në vitin 1975. Në vitin 1976 ajo mori një nominim të çmimit Tony për aktoren më të mirë në 27 Wagons Full of Cotton. Në 1977, ajo bëri debutimin e saj të ekranit në filmin televiziv The Season Deadliest, dhe gjithashtu bëri debutimin e saj të filmit në Julia.

Në vitin 1978, ajo fitoi një Çmimin Emmy për rolin e saj në holokaustin mini-seri dhe mori nominimin e saj të parë të Akademisë për Deer Hunter. Pas kësaj rolet e saj ishin gjithmonë ndër më të mirat dhe karriera e saj do të shkëlqente dhe do të ishte gjithnjë në ngjitje.

71 vjetori i lindjes së Meryl Streep, thëniet më motivuese të ikonës së kinematografisë 1Më poshtë janë disa nga thëniet më të famshme të saj ndër vite:

– Disa njerëz janë të mbushur me mëshirë dhe dëshirë për të bërë mirë, ndërsa disa të tjerë nuk e besojnë se do të bëjë ndonjë diferencë të madhe ndihma që ata mund t’i jepnin të tjerëve

– Unë mendoj se ti mund ta gjesh rrugën tënde, atë rrugë që të bën ty të ndihesh e lumtur. Jo ashtu siç të tha mamaja jote. Jo ashtu si po të thotë një aktore. Jo ashtu si të thonë të tjerët, por ashtu sic zëra të ulët thërrasin brenda teje.

-Liria e vërtetë është të kuptojmë se jemi NE që zgjedhim, se kujt i lejojmë të ketë fuqi mbi ne.

-Momenti kur nis të vrasësh mendjen se çfarë mendojnë të tjerët, është momenti kur pushon së qëni vetja.

-Dhuntia e madhe e qenieve njerëzore është se ne kemi fuqinë e dhembshurisë.

-Këshilla ime: mos harxhoni kohë duke vrarë mendjen për lëkurën apo peshën tuaj.

-Formula e lumturisë dhe suksesit është që thjesht të jesh vetvetja: në mënyrën më të gjallërishme që mundesh.

-I shohim figurat publike si përbindësha apo si perëndi. Por e vërteta është se të gjithë rrëzohen.

-Ajo që të bën të ndryshme apo të çuditshme, ajo është forca jote.

-Besoj se të gjithë kanë tre jetë: një jetë publike, një jetë private dhe një jetë sekrete.

-Duhet të përqafosh plakjen. Jeta është e çmuar dhe kur ke humbur shumë njerëz, e kupton se çdo ditë është një dhuratë.

-Të gjithë bëjmë gabimin që mendojmë se, pamja e jashtme na bën të denjë për t’u dashur.

-Nuk ka pse të jesh e famshme. Mjafton të bësh që nëna dhe babai të jenë krenarë për ty.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *