DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Showbiz

Nuk ndalet suksesi i Dua Lipës, shqiptarja e parë e nominuar për “Mercury Prize”

Shpërndaje

Dua Lipa është nominuar së fundmi për çmimin “Mercury Prize” të vitit 2020, që është pa dyshim çmimi më prestigjioz në muzikën pop britanike, i dhënë për albumin më të mirë të publikuar në Mbretërinë e Bashkuar nga një artist britanik ose irlandez.

Kjo është hera e parë që një shqiptare nominohet për një çmim të një rëndësie të tillë.

Albumi i fundit i Dua, i lancuar gjatë pandemisë është vlerësuar dhe ka qëndruar për disa javë rresht në krye të top-listës britanike.

Më shumë artistë femra janë të nominuara për këtë çmim sivjet sesa në çdo vit tjetër, me pesë femra solo dhe tre grupe femrash ku në total numri i tyre shkon në 12 kandidate.

Kjo është lista me albumet e nominuara për çmimin “Mercury Prize 2020”:

Anna Meredith – Fibs

Charli XCX – How I’m Feeling Now

Dua Lipa – Future Nostalgia

Georgia – Seeking Thrills

Kano – Hoodies All Summer

Lanterns on the Lake – Spook the Herd

Laura Marling – Song for Our Daughter

Michael Kiwanuka – Kiwanuka

Moses Boyd – Dark Matter

Porridge Radio – Every Bad

Sports Team – Deep Down Happy

Stormzy – Heavy is the Head

 

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *