DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health Lifestyle

Ushqimet që ndikojnë në uljen e stresit

Shpërndaje

Mjekët sugjerojnë se një mënyrë shumë natyrale  për të luftuar stresin është një dietë ushqimore e pasur.

Përfshirja e disa super ushqimeve në dietën tuaj të përditshme mund të ndikojë në uljen e stresit.

Mollët aktivizojnë hormonin e lumturisë. Mollët marrin shijen e tyre të lezetshme të ëmbël nga acidi malik, një përbërje që stimulon trurin tuaj të lëshojë hormonin qetësues dhe forcues të përqendrimit të dopaminës.

Patatet e ëmbla. Shtoni një filxhan me patate të ëmbla në dietën tuaj të përditshme. Studiuesit australianë, të cilët thonë se patatja ka shumë lëndë ushqyese (të tilla si mangan, bakër dhe beta-karoten) që qetësojnë sistemin nervor qendror, duke i mbajtur muskujt të qetë dhe të relaksuar.

Mishi i viçit . Mbajtja e niveleve të sheqerit në gjak të stabilizuara ka fuqi që të zvogëlojë rrezikun e nervozizmit dhe tensionit me 60% duke parandaluar uljen e sheqerit në gjak që shkakton ankth.

Çokollata e zezë. Ky ushqim i ëmbël përmban një përbërje të rrallë bimore që kapet në qelizat e trurit dhe i nxit ato të lëshojnë serotoninën qetësuese të humorit.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *