DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture

Fituesi i çmimit Nobel për Paqe, ndahet nga jeta ish-politikani i njohur

Shpërndaje

Ish-lideri i partisë SDLP-së dhe një nga politikanët e profilit më të lartë, John Hume është ndarë nga jeta në moshën 83 vjeçare.

Fitues i çmimit Nobel për Paqe, Hume ndihmoi në Irlandën e Veriut për më tepër se 30 vjet, që të krijohej një klimë e mirë politike e sociale që i dha fund “trazirave”.

BBC shkruan se Hume  është ndarë nga jeta në orët e para të së hënës së shtëpinë e kujdesit “Owen Mor” në Londonderry.

Që prej vitit 1979, deri në nëntor të vitit 2001 ai mbajti postin e kryetarit të SDLP-së.

Atributet e tij janë të njohura ndërkombëtarisht. Ja si do ta përshkruante kryeministri në detyrë Tony Bler, kur u nënshkrua marrëveshja e paqes:

“John Hume është një titan politik; një vizionar që nuk pranoi të besonte se e ardhmja duhej të ishte e njëjtë me të kaluarën.”

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *