DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Lifestyle

Itali / Grabitet relika e Papa Gjon Pali II

Shpërndaje

Një relike e cila përmbante disa pika gjaku të Papës së ndjerë Gjon Pali II është grabitur nga Katedralja e Spoleto-s në Italinë Qendrore.

Lajmi u njoftua nga autoritetet lokale të kishës, të cilat në deklaratën e tyre e kanë dënuar aktin e rëndë dhe kanë bërë thirrje të përzemërt për kthimin e replikës.

“Vjedhja e reliktit të nderuar u zbulua të mërkurën vonë ndërsa punëtorët mbyllën katedralen natën dhe u raportua menjëherë në polici”, tha kryepeshkopata e Spoleto-Norcia në një deklaratë.

Kjo shishe ishte pjesë e katedrales që prej vitit 2016, dy vjet pasi Gjon Pali II, i lindur në Poloni si Karol Wojtyla, u bë shenjtor nga Papa Françesku.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *