DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Shmangini këto zakone/ Faktorët që ndikojnë më së tepërmi në plakjen e lëkurës

Shpërndaje

Studime të ndryshme tregojnë se stili i jetesës, ushqimi, madje edhe përdorimi i produkteve të kozmetikës dhe higjienës në mënyrën jo të duhur mund të ndikojnë në shtimin e rrudhave në fytyrë dhe plakjen. Më poshtë ju rendisim disa nga faktorët që ndikojnë më së tepërmi në plakjen e lëkurës:

1- Mungesa e gjumit çon në dehidratim të lëkurës. Nëse flini më pak se 5 orë në ditë kjo mund të jetë problematike për lëkurën tuaj.

  1. Mungesa e antioksidantëve në rutinën tuaj ushqimore . Është e rekomandueshme që të hani sa më shumë karota, kunguj, domate, perime me gjethe, si edhe të konsumoni vajin e ullirit. Po ashtu, sipas një studimi, karbohidratet janë më të rëndësishmet për gratë, ndërsa burrat duhet të hanë mjaftueshëm proteina për të qëndruar më të rinj.
  2. Prania e ushqimeve të konservuara dhe të skuqura
  3. Dushi mu ujë shumë të nxehtë dhe sapun ndikojnë në tharjen e lëkurës.
  4. Mungesa e proteinave parandalon qelizat e lëkurës të rinovohen.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *