DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Lifestyle Showbiz

Shqiptarët e Instagram-it/ Nga Dua Lipa tek Alketa Vejsiu, ja cilët janë më të ndjekurit

Shpërndaje

Nga Ermelinda Xhameta dhe Enriko Paja 

Shqiptarët kanë arritur të depërtojnë në arenën ndërkombëtare përmes profesioneve të ndryshme që nga muzika e deri tek sporti, moderimi, arti apo moda.

Rrjeti social Instagram pa dyshim është rrjeti me i populluar i kohës, saqë duket sikur lufta e vertët e personazheve është fokusuar pikërisht ne këtë rrjet për te patur numrit më te larte të ndjekësve. 

”Starpeople” sjell për herë të parë shqiptarët  e famshëm të cilët mbartin në profilet e tyre nga 1 milione ndjekës deri në dhjetra milionë. 

Personazhi shqiptar më i ndjekur në Instagram vazhdon të mbetet këngëtarja Dua Lipa e cila në profilin e  saj grumbullon 53.1 milionë ndjekës duke ruajtur kështu për një kohë të gjatë vendin e parë. 

Në vendin e dytë renditet këngëtarja Rita Ora me 16 milionë ndjekës e menjëherë pas saj në vendin e tretë këngëtarja shqiptare me karrierë në Amerikë Bebe Rexha me 10.3 milionë ndjekës. 

Në vendin e katërt renditet grimieri më i njohur shqiptar Mario Dedivanovic me 8 milionë ndjekës. 

Lista vazhdon me Loredana Zefi këngëtarja me karrierë në Gjermani me 2.8 milione ndjekës. Menjëherë pas saj futbollisti i njohur shqiptar i Liverpool Xherdan Shaqiri me 2.6 milionë ndjekës. Ne vendin e shtatë ajo që shpeshherë e kemi dëgjuar të mbajë titullinkëngëtarja shqiptare Enca Haxhia numëron 2.3 milionë ndjekës. 

Dhurata Dora,këngëtarja shqiptare e dhjetëra hiteve e bashkëpunimeve ndërkombëtare qëndron në  vendin e tetë me 2.1 milionë ndjekës. 

Dy futbollistet Granit Xhaka i Arsenal dhe Adnan Januzaj i Sociedad mbajnë vendin e nëntë dhe të dhjetë duke mbledhur kështu 2 milionë ndjekes. 

Dy futbollistët mbyllin top dhjetëshen gjithashtu edhe rënditjen e personazheve me mbi 2 milionë ndjekës. 

 

Në vijim do të gjeni rënditjen e personazheve shqiptarë me më pak se 2 milionë ndjekësa:

LuanaVjollca 1.9milionë 

Ava Max 1.7 milionë 

Action Bronson 1.7 milionë 

Kida 1.7milionë 

Xhensila Myrtezaj 1.6milionë 

Noizy 1.6 milionë 

Armina Mevlani 1.6 milionë 

Elvana Gjata 1.5 milionë 

Era Istrefi 1.5 milionë 

Ledri Vula 1.5 milionë 

Mozzik 1.5 milionë 

Tayna 1.5 milionë 

Azet 1.5 milionë 

Dafina Zeqiri 1.5 milionë 

Valdrin Sahiti 1.5 milionë 

Shkodran Mustafi 1.3 milionë 

Marina Vjollca 1.3 milionë 

Arilena Ara 1.2 milionë 

Capital T 1.2 milionë 

Besart Kallaku 1.2 milionë 

Dardan 1.1milionë 

Nora Istrefi 1.1milionë 

Sellma Kasumoviq 1.1 milione 

Elvis Naci 1.1 milionë 

Ermal Mamaqi 1.1 milionë 

Aurela Hoxha 1.1 milionë 

Melinda Ademi 1milionë 

Alketa Vejsiu 1milionë 

Gashi 1 milionë

Morena Taraku 1milionë 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *