DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Star Tourism

5 destinacionet ideale për një arratisje dimërore në prag festash

Shpërndaje

Pavarësisht nëse planifikoni të ikni nga temperaturat e ulta në kërkim të palmave ose të përqafoni të ftohtin me pamje piktoreske të majave të kodrave me dëborë, pushimet në destinacionet magjike të dimrit do t’ju dhurojnë energjinë e nevojshme për një rinisje të përsosur. Edhe nëse keni vetëm një fundjavë të gjatë për të udhëtuar, një udhëtim në shpatet e malit ose një pasdite e kaluar duke kapur disa rreze mund të jetë gjëja që ju nevojitet për të mbajtur larg stresin dhe presionin e përditshmërisë. ”Marie Claire” sugjeron këto 5 destinacione që mund të jenë mes të tjerash edhe vendet ideale për të kaluar ndërrimin e viteve.

Palm Beach, Florida
I njohur për bukurinë e tij të mirëmbajtur, Palm Beach ishte një nga vendpushimet elitare  në Amerikë. Sot, e njëjta bukuri mbetet për turistët dhe zogjtë e borës që vizitojnë ishullin prej 16 miljesh gjatë sezonit të dimrit.

Lake Placid, Nju Jork
Për një periudhë ajri të pastër dhe pamje magjike malore, shkoni në rajonin Adirondack të Nju Jorkut, shtëpia e lojërave olimpike dimërore të 1932 dhe 1980. Merrni pjesë në sporte si ecja me këpucë me borë dhe ski alpine, ose thjesht rehatohuni pranë zjarrit me një libër dhe pak kakao të nxehtë.

Malibu, Kaliforni
Me rreth më shumë se 30 milje vijë bregdetare përgjatë Oqeanit Paqësor, Malibu ofron një arratisje madhështore për turistët që duan të qëndrojnë aktivë gjatë muajve të dimrit. Qyteti i plazhit (me një pamje që të lë pa frymë) është gjithashtu brenda krahëve të kanioneve, fermave dhe vreshtave të mëdha.

Sayulita, Meksikë
Rreth 30 minuta me makinë deri në bregun e Paqësorit nga Puerto Vallarta, fshati i vogël i peshkimit Sayulita ofron një ritëm më të ngadaltë se fqinji i tij – megjithëse është ende i mbushur me plazhe piktoreske, tregje dhe kafshë të egra në xhungël për t’u eksploruar.

Stowe, Vermont
Stowe është një destinacion më i vlerësuar për ski që ofron më shumë mundësi argëtimi se çdo qytet tjetër turistik në Bregun Lindor. Për jo-skiatorët, zona ka shtigje të shkëlqyera, fabrika birre dhe llixha – kënaquni me një arratisje dimërore të qetë.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *