DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Si të luftoni gripin në kushtet e shtëpisë

Shpërndaje

Me ardhjen e seznit te ftohte, rreziku i prekjes nga virozat stinore shtohet, ndaj nese ndjeni dobesi, keni temperature apo renie te imunitetit , eshte mire qe te qendroni ne shtepi dhe te pushoni.
Ne ju sjellim një listë të aktiviteteve të vetë-kujdesit në kushte shtëpie qe do ju ndihmojne te forconi imunitetin dhe kaloni situaten.

Flini dhe pushoni sa më shumë
Pushoni dhe flini sa më shumë që mundeni kur keni grip. Kjo është thelbësor për një shërim të shpejtë.

Bëni dush me avull
Dushi i nxehtë dhe me avull mund të ndihmojnë në lehtësimin e ndonjë dridhjeje që mund të keni, ndërsa avulli i nxehtë mund të ndihmojë shpërbërjen dhe lirimin e bllokimit të sinusit dhe frymëmarrjes së sipërme.

Përdorni mjaltë dhe limon
Mjalti është qetësues për dhimbjet e fytit dhe gjithashtu ka veti antibakteriale dhe antimikrobiale, ndërsa limoni përmbanë vitaminë C. Një gotë e nxehtë e ujit të nxehtë me limon dhe mjaltë është një pije adekuate për të larguar gripin.

Mbajeni veten te qete dhe me humor te mire
Një studim i vitit 2009 zbuloi se humori mund të ndikojë në sistemin imunitar dhe në aspekte të ndryshme që e bëjnë atë të funksionojë. Keshtu sa me pozitiv te jeni, aq me shpejt trupi juaj e lufton semundjen.

Pini sa me shume lengje dhe hidratohuni
Gjithashtu, mos marrja e lëngjeve të mjaftueshme mund të zvogëlojë aftësinë e trupit tuaj për të luftuar infeksionin, prandaj sigurohuni që të pini ujë të freskët të mjaftueshëm gjatë ditës ose lengje te tjera me baze bimore (caj mali, sherebel etj).

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *