DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Vetitë ‘magjike’ të avokados

Shpërndaje

Avokado është një ndër frutat më të shëndetshëm dhe mevlera ushqyese!
Është plot me vitamina, në veçanti përmban shumë A dhe D. E dhe K dhe ato të grupit B. Për çdo 100 gramë produkti 19% janë yndyrna, 7% sheqerna dhe 2% proteina. Të mirat kryesore të avokados vijnë nga fakti që është e pasur me acid yndyror lioleik dhe omega 3. Bëhet fjalë për yndyrnat e mira, që ndihmojnë në tretjen e kolesterolit.

Nje nga vetite me te mira te avokados eshte sepse ngadalëson plakjen e qelizave. Mes antioksidantëve është vitamina A dhe vitamina E. Për presencën e tyre, avokado hyn mes ushqimeve më të mira antitumorale.

Duke qenë e pasur më vitaminë D, ndihmon në tretjen e kalçiumit, duke reaguar ndaj osteoperozës dhe artritit. Njihet më së miri fuqia e avokados për gjendjet e të ftohtit dhe gripit.

Mes të tjerave ngadalëson plakjen, ul kolesterolin dhe i shërben zemrës së shëndetshme. Parandalon Alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti grip dhe është e shkëlqyer për flokët e thatë.

Vlerat ushqyese në një avokado të plotë:

114 kalori
6g karbohidrate
1g proteina
10.5g yndyrë e shëndetshme (16% e nevojave ditore)
1g yndyrë të ngopur
5g fibra
0g sheqer
345mg kalium (10% e nevojave ditore)
20mg magnez (5% e nevojave ditore)
6mg vitaminë C (10% e nevojave ditore)
0.2mg vitaminë B6 (10% e nevojave ditore)

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *