DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Filmit dhe Letërsisë

Filmi turk ”Mrekullia në Qelinë e 7-të” nominohet për Oscar

Shpërndaje

Filmi turk “Mrekullia në Qelinë e 7-të” pati një popullaritet  të madh gjatë karantinës në pranverë ku u shfaq në platformën ‘Netflix’. Së fundmi një lajm i gëzuar ka ardhur për të gjithë fansat e tij. Filmi është nominuar për çmimin prestigjioz Oscar në kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar.

Filmi eshte nje prodhim i vitit 2019, nën regjinë e Mehmet Ada Ozekin dhe me një interpretim të mrekullueshëm të aktorëve të njohur turq: Aras Bulut Iynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, Ilker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, etj.

Ai rrëfen historinë e një babai (Memo) i cili vuan nga disa çrregullime mendore dhe vajzës së tij (Ova).

Ova dhe Memo bëjnë një jetë normale pavarësisht çrregullimit të Memos. Një aksident ndryshon jetën e tyre. Një vajzë e vogël godet kokën në një shkëmb dhe vdes. Pranë saj gjendet Memo dhe faji i mbetet atij. Memo futet në burg ndërsa vajza e tij e vogël përpiqet të gjejë dëshmitarë për ta liruar të atin nga burgu. Memo fillimisht keqtrajtohet në burg por kur të burgosurit kuptojnë se ai ka çrregullime mendore vendosin ta ndihmojnë.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *