DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Lifestyle

“The Economist”/ Këto janë qytetet me jetesën më të shtrenjtë në botë

Shpërndaje

Parisi dhe Zyrihu iu bashkuan Hong Kongut në radhët e 3 qyteteve me kosto jetese më të shtrenjtë në botë sipas “The Economist”.

Impakti i pandemisë mbi dollarin është faktori kryesor i ndryshimit të kostos së jetesës në shumë vende, nënvizon raporti.

“Parisi dhe Zyrihu iu bashkuan Hong Kongut në krye të klasifikimit për shkak të rritjes së euros dhe frangës zvicerane në raport me dollarin”, vlerëson raporti, që thekson se çmimet në Singapor kanë pësuar rënie për shkak të kërkesës më të ulët pas një eksodi të punëtorëve të huajt.

Nju Jorku humbi një vend duke kaluar në vendin e shtatë se bashku me Gjenevën. Po ashtu Los Anxheles ra në vendin e nëntë, se bashku me Kopenhagën.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *