DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Lifestyle

Unaza me më shumë se 12 mijë diamante hyn në librin e rekordeve “Guinness”

Shpërndaje

Sa diamante mund të mbajë një unazë e vetme? Kur e mendon është vërtetë e paperceptueshme, por Harshit Bansal, themeluesi i “Renani Jewels”-it në Meerut, Indi, ka vendosur rekordin botëror duke vendosur në një unazë plot 12.638 diamante duke u bërë pjesë kësisoj e librit të rekordeve “Guinness”.

Unaza, e quajtur  Marigold ose “Unaza e prosperitetit” është në formën e një luleje dhe peshon 165 gramë. Ajo ka një brez rrethor të zbukuruar me mijëra diamante natyrore 38.08 karat.

Bansali tha se u frymëzua për herë të parë për të thyer rekordin për një unazë të  mbushur me diamante më 2018, ndërsa studionte mbi dizenjimin e bizhuterive.

Bansali tha se ai tashmë kishte kthyer kërkesat nga blerësit që kishin bërë ofertat e para.

“Ne nuk kemi plane për ta shitur unazën. Është një çështje krenarie për ne. Marigold ka një vlerë të paçmuar ”.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *