DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

4 ushqimet që mund t’i konsumoni edhe nëse jeni në dietë

Shpërndaje

Shpeshherë dietat drastike bëhen shkak që shumë njerëz të respektojnë rutinën e tyre të re të të ngrënit, duke neglizhuar kështu ushqimet e tyre të preferuara. Por megjithëse jeni në dietë, ekzistojnë disa ushqime të cilat nëse i hani në sasi të kontrolluara nuk do të ndikojnë në dietën tuaj.

Bajamet

Bajamet përmbajnë 9 lëndë ushqyese të rëndësishme, kanë më shumë fibra, janë të pasura me vitaminë E dhe përmbajnë yndyra mono të pangopura që ndihmojnë në rritjen e niveleve të HDL.

Pica

Ju mund të bëni pica të shëndetshme me perime. Dietologët rekomandojnë që të përdorni polenta në vend të brumit.

Çokollatat

Një copë çokollatë në ditë është provuar se përmirëson mirëqenien emocionale. Dhe kjo nuk vlen vetëm për të ngrënë çokollatë të zezë ose çokollatë me 70% kakao, por për çdo çokollatë që ju pëlqen. Për sa kohë që ju i përmbaheni racioneve me 150 kalori.

Akulloret

Akullorja e bërë nga qumështi i vërtetë në vend të igredientëve gjysmë të gatshëm apo ngjyrues ka rreth 30% më pak kalori.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *