DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Star Event

“Golden Globes 2021”, lista e plotë e fituesve

Shpërndaje

Ceremonia e Golden Globes, një nga eventet më të rëndësishme në botën e kinematografisë u mbajt mbrëmjen e shkuar në mënyrë virtuale nën prezantimin e komedianëve Amy Poehler dhe Tina Fey.

Edhe në këtë edicion të  78-të të “Golden Globes” Netflix kryesoi në nominime përfshirë këtu dramën “Mank” me gjashtë çmime, ndërkohë që “The Trial of the Chicago 7” pasoi me pesë nominime.

Filmi “Nomandland” nga Chloe Zhao dhe “Borat Subcendent” nga Sacha Baron Cohen, fituan çmimet kryesore të ngjarjes.

Më poshtë vijon lista e fituesve në kategoritë kryesore në përfundim të edicionit të 78-të të ceremonisë së Golden Globes:

 

Filmi më i mirë dramatik: “Nomadland”

Komedia më e mirë apo filmi muzikor: “Borat 2”

Regjisori më i mirë: Chloé Zhao (“Nomadland”)

Aktorja më e mirë në një film dramatik: Andra Day (“Billie Holiday, une affaire d’Etat”)

Aktori më i mirë në një film dramatik: Chadwick Boseman (“Le Blues de Ma Rainey”)

Aktorja më e mirë në një komedi apo film muzikor: Rosamund Pike (“I Care a Lot”)

Aktori më i mirë në një komedi apo film muzikor: Sacha Baron Cohen (“Borat 2”)

Aktorja më e mirë në një rol të dytë: Jodie Foster (“Désigné Coupable”)

Aktori më i mirë në një rol të dytë: Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Skenari më i mirë: Aaron Sorkin (“Les Sept de Chicago”)

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: “Minari”

Filmi më i mirë i animuar: “Soul”

Seriali më i mirë muzikor apo komedi: “Schitt’s Creek”

Seriali më i mirë dramatik: “The Crown”

Miniseriali më i mirë apo telefilmi: “The Queen’s Gambit”

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *