DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Showbiz

Gruaja e parë aziatike që shpallet fituese e ‘’Globit të Artë’’, ja kush është Chloé Zhao

Shpërndaje

‘’Nomadland’’, drama e regjisores Chloé Zhao u shpall fituesja e ‘’Golden Globe 2021’’. Ky çmim e bën atë gruan e parë aziatike që rrëmbeu vlerësimin për regjinë më të mirë në të gjithë historinë e ‘’Golden Globe’’.

Zhao gjithashtu u bë gruaja e parë që u vlerësua më një çmim të tillë, pas afro 40 vjetësh kur ky çmim ishte fituara vetëm nga regjisorë burra. Po ashtu kjo ishte hera e parë në historinë e ‘’Golden Globes’’ që tre gra ishin nominuar në këtë kategori.

Filmi “Nomandland” nga Chloe Zhao u vlerësua gjithashtu si filmi më i mirë dramatik.

Zhao lindi dhe u rrit në Pekin. Si një adoleshente shumë rebele, ajo u tërhoq që në moshë të re nga ndikimet e kulturës pop perëndimore. Ajo ndoqi një shkollë me konvikt në Londër përpara se të transferohej në Los Angeles për të mbaruar shkollën e mesme. Zhao studioi në Kolegjin Mount Holyoke duke fituar një diplomë bachelor në shkenca politike. Ajo ka punuar punë të çuditshme si një promovuese e partive, në pasuri të patundshme etj para se të studionte të studionte regjizurë në Shkollën e Arteve Tisch University New York.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *