DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Filmit dhe Letërsisë

Lista e plotë e fituesëve të ‘Oscars’ 2021

Shpërndaje

Mbrëmjen e 24 Prillit u mbajt edicioni i 93-të i ceremonisë së çmimeve prestigjioze ‘Oscars’. Çmimi i regjisë më të mirë ka shkuar për filmin ”Nomadland” të regjisores Chloe Zhaao. Po ashtu aktori më i mirë protagonist u shpall Anthony Hopkins. ”The Father” flet për një plak i cili refuzon të pranojë realitetin mbi pleqërinë e tij, refuzon ndihmë edhe nga vajza e tij. Ai tenton t’i jap kuptim rrethanave të cilat ndryshojnë shumë shpesh, rrethana këto që çojnë në dyshime mbi njerëzit e të afërmit e tij.

Lista e plotë të fituesëve të çmimeve në ”Oscars”:

Best Actor: Anthony Hopkins në filmin ”The Father”

Best Actress: Frances McDormand në filmin ”Nomadland”

Best Picture: Filmi ”Nomadland”

Best Original Song: ”Fight for you” në filmin ”Judas and the Black Messiah”

Best original score: ”Soul”

Best film editing: ”Sound of Metal”

Best cinematography: ”Mank”

Best production design: ”Mank”

Best actress in a supporting role: Yuh-Jung Young në filmin ”Minari”

Best visual effects: ”Tenet”

Best documentary feature: ”My Octopus Teacher”

Best documentary short subject: ”Colette”

Best animated feature: ”Soul”

Best animated short film: ”If Anything Happens I Love You”

Best live action short film: “Two Distant Strangers”

Best sound: ”Sound of Metal”

Best director: Chloe Zhao me filmin ”Nomadland”

Best costume design: “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best hair and makeup: “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best supporting actor: Daniel Kaluuya në filmin “Judas and the Black Messiah”

Best international feature: “Another Round”

Best adapted screenplay: “The Father”

Best original screenplay: “Promising Young Woman”.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *