DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture

“Quo Vadis, Aida?” nuk ia del të fitojë çmim. Regjizorja: Bota kurrë nuk do ta harrojë Srebrenicën

Shpërndaje

Në edicionin e 93 të  “Academy Awars” , i nominuar për çmimnë kategorinë e filmit më të mirë  ishte edhe filmi “Quo Vadis, Aida?” i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbani dhe ku pjesë e kastit është aktori shqiptar Alban Ukaj. Megjithë pritshmëritë filmi nuk ia ka dal të shpallet fitues. Ky çmim prestigjioz ka shkuar për filmi “Another Round” nën regji të Thomas Vinterberg.

”Pas filmit Aida, bota kurrë nuk do ta harrojë Srebrenicën”, u shpreh regjisorja e filmit para ceremonisë së çmimeve prestigjioze.

Filmi “Quo Vadis, Aida”, është i bazuar në një ngjarje të vërtetë, të një përkthyeseje ndërkombëtare e cila ka shërbyer në atë periudhë në Bosnje dhe Hercegovinë. Në kategorinë e filmit të huaj fitues u shpall filmi ”Another Round” i regjisorit Thomas Vinterberg.

 

 

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *