DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Filmit dhe Letërsisë Showbiz

Bota e kinemasë në zi, ndahet nga jeta regjisori i njohur Alan Parker

Shpërndaje

Alan Parker, regjisori i mirënjohur britanik i filmave  është ndarë nga jeta në moshën 76-vjeçare.

I nominuar për ‘Oscar’ , Parker ka qenë  regjisor i një sërë filmash të suksesshëm  si: “Fame”, “Evita” dhe “Bugsy Malone” etj.

Pavarësisht se nuk fitoi një ‘Oscar’ për regjinë më të mirë, filmat e tij fituan dhjetë çmime ‘Academy’, si dhe dhjetë të tjera ‘Golden Globes’. Në vitin 1984 Bafta e nderoi atë me çmimin ‘Michael Balcon’ për kontributin e jashtëzakonshëm që e ka dhënë në kinemanë britanike. Ai ka lënë pas vetes bashkëshorten Lisa Moran-Parker, pesë fëmijë dhe shtatë nipër e mbesa.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *