DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Lifestyle

“Dita e Falenderimeve”/ Nga buron tradita e ditës më të rëndësishme të amerikanëve?

Shpërndaje

“Thanksgiving”  eshte nje nga festat me popullore ne Amerike.“Dita e Falenderimeve” konsiderohet po aq e rendesishme sa dita e pavaresise se Shteteve te Bashkuara.

Festa e falenderimeve  – prej shekujsh tradicionalisht amerikane e kanadeze, kremtohet çdo vit te enjten e fundit te muajit nentor, ne gjirin e familjes dhe ne shenje simbolike ne tryeze mbizoteron gjeli i detit. Ajo çel edhe periudhen festive te fundvitit.

Si feste zyrtare ka filluar te festohet nga Presidenti Roosevelt me 1939 dhe eshte aprovuar nga Kongresi Amerikan me 1941.

Dita e Falenderimeve, eshte simbol i ndarjes se te mirave bujqesore, bukes, misrit,dhe mishit. Shume amerikane tregojne nje histori te vjeter lidhur me kete, qe daton ne shekullin e 16: Pelegrinet (njerezit qe jetonin ne Ameriken Verilindore ne ate kohe) dhe amerikanet vendas organizuan nje feste tre – ditore ku hengren se bashku ne paqe.

Te dy grupet e njerezve kishin punuar se bashku, ata i ndihmuan njeri – tjetrit qe te mbijetojne dimrin e veshtire dhe festa (vakt i madh festiv) ishte nje menyre per te ndare dhe shijuar te korrat se bashku.

 

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *