DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Dobitë shëndetësore të farave të lirit

Shpërndaje

Farat e lirit kanë përfitime të shumta shëndetësore. Këto fara janë të gjithanshme dhe të lehta për t’u përdorur në një gamë të gjerë recetash, por ato janë veçanërisht të popullarizuara në pjatat e thjeshta siË bollgur, smoothie dhe bukë ëmbëlsirash.

Ndër vetitë më me dobi të farave të lirit mund të përmendim :

 

Ka acide yndyrore Omega-3

Fara e lirit është një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, yndyrnat e shëndetshme që shpesh gjenden te peshqit.

Burim i shkëlqyeshëm i fibrave

Fara e lirit është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave. Një racion standard, dy lugë gjelle farash liri përmban afërsisht katër gram fibra dietike. Kjo është afërsisht 14 për qind e marrjes suaj të rekomanduar ditore të fibrave, çka e bën atë një burim të pasur.

Plot me proteina

Në dy lugë gjelle, ka katër gram proteina, e cila është mjaft e lartë për një sasi kaq të vogël ushqimi.

Ndihmon shëndetin e zemrës

Farat e lirit kontribuojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Studimet kanë treguar se, nga ana tjetër, fara e lirit ndihmon në uljen e këtij rreziku.

Mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit në gjak

Fara e lirit gjithashtu luan një rol në rregullimin e sheqerit në gjak. Mund të jetë e dobishme për ata me para-diabet ose diabet.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *