DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Hani shëndetshëm dhe humbisni në peshë me dietën nordike

Shpërndaje

Shkencëtarët në Universitetin e Kopenhagenit kanë kërkuar këshilla për menutë dhe receta nga restorantet më të mira në botë, derisa kanë krijuar të ashtuquajturën dietën nordike.

Dieta nordike sugjeron mënyrën e shëndetshme të të ushqyerit dhe që do ju bëjë të humbisni në peshë.

Kjo dietë njihet në të gjithë botën si një armë e fuqishme për parandalimin e sëmundjeve të rënda të zemrës, si dhe për reduktimin e inflamacionit kronik.

Dieta nordike ka të bëjë me konsumimin e ushqimeve të shëndetshme si: drithërat, zarzavatet, prodhimet e detit, kosumimi jo i tepruar i mishit dhe përdorimi i vajit extravirgin.

Dieta nordike ka si bazë të sajën konsumin e shumë frutave dhe perimeve.

Dieta tipike nordikie:

-Mëngjesi me tërshërë dhe qumësht, fruta dhe arra

-Dreka me një sallatë me bazë salmoni dhe shumë perime

-Darka me pulë të pjekur në furrë dhe patate të ziera;

Mesvaktet mund të përbëhen nga kosi me fruta ose një fetë bukë të lyer me gjalp bajamesh.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *