DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Arkitektit

Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme

Shpërndaje

Arkitektura e bukur jo vetëm që ofron shtëpi të rehatshme, por ajo di nganjëherë edhe të befasojë me krijimet dhe idetë e shfaqura.

Formon atmosferën e qyteteve ku jetojmë, përshkruan disponimin e tyre dhe kënaq sytë tanë kureshtarë.

Ndërtesat që vlen të vizitohen, që janë të famshme në të gjithë botën, që mund të dëshironi t’i vizitoni një ditë.

Ndërtesa më e madhe në botë në formën e filxhanit të çajit ndodhet në Rize të Turqisë.

Ky objekt është ndërtuar si simbol i faktit se ky rajon është prodhuesi më i madh i çajit në këtë vend.

Ndërtesa është 30 metra e lartë dhe si pasojë pritet të hyjë në Librin e Rekordeve të Guinness.

Kjo shtëpi për piano dhe violinë ndodhet në provincën An Hui të Kinës.

Ndërtesa shfaq plane të ndryshme të qytetit dhe perspektiva zhvillimi në një përpjekje për të tërhequr interesin në zonën e zhvilluar së fundmi.

Kjo ndërtesë e pazakontë në formë pianoje dhe violine e ndërtuar në vitin 2007 shërben si sallë ekspozite për ekspozimin e planeve për lagjen e sapokrijuar të Shannan në qytetin Huainan, Kinë.

Një kishë e formuar si një këpucë e madhe me takë të lartë, sikur të ishte humbur nga Hirushja, derisa vraponte nëpër provincën bregdetare të Chiayi.

Kjo duket të jetë arsyeja e dizajnit. Do të ketë 100 karakteristika të orientuara nga femrat në kishë.

E bërë nga mbi 320 panele xhami të lyer, ndërtesa me shkëlqim blu ka më shumë se 10 metra gjerësi dhe kushton rreth 23 milion dollarë.

Ndërtesa prej robotit, e vendosur Sathorn të Bangkok. Ai u krijua për Bankën e Azisë nga Sumet Jumsai për të pasqyruar kompjuterizimin e bankave.

Arkitektura e saj është një reagim kundër arkitekturës postmoderne neoklasike dhe të teknologjisë së lartë.

Karakteristikat e ndërtesës, të tilla si muret, antenat dhe sytë që zvogëlohen në mënyrë progresive, kontribuojnë në pamjen e saj robotike.

Tjetri objekt i cili përfaqëson librat e rreshtuar si në raftin tuaj, zgjidhja arkitekturore më e natyrshme dhe megjithatë e çuditshme për një bibliotekë.

Ndërtesa përshkruan 22 tituj të ndryshëm dhe demonstron shumëllojshmërinë e zhanrit.

Biblioteka e Kansas City në Misuri, SHBA.

Në lagjen artistike të Neustadt Kunsthofpassage, Gjermani, qëndron një nga frymëzimet më artistike që kemi hasur ndonjëherë.

Një ndërtesë e madhe ngjyrë blu shumëkatëshe strehon atraksionin e murit të hinkës, i projektuar nga tre artistë bashkëpunëtorë, duke përfshirë Christoph Roßner, Annette Paul, dhe Andre Tempel.

Të tre artistët e dinin se ndërtesa duhej të kishte ulluqe shiu, kështu kanë përdorur kreativitet.

Ky sistem përmban gypa metalike me madhësi të ndryshme që luajnë muzikë kur bie shi.

Dy gurë gjigandë të cilët lidhen së bashku, paraqesin një shtëpi e cila është bërë nga një përzierje betoni.

Duket si një shtëpi e epokës së gurit nga Flinstones dhe tërheq mijëra turistë.

Shtëpi prej guri, Portugali.

Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme 1Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme 2Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme 3Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme 4Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme 5Ju pelqejne idete kreative dhe unike? Njihuni me disa nga ndertesat me te cuditshme 6

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *