DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Lifestyle

Kate Middleton merr dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19

Shpërndaje

Dukesha e Kembrixhit, Kate Middleton,informoi publikun se ishte vaksinuar kundër Covid-19 të Premten, 28 Maj. Vetëm 10 ditë më parë, burri i saj, Princi William, u vaksinua, dhe vetë Mbretëresha Elizabeth II dhe Princi Charles ishin vaksinuar më parë.

Middleton mori dozën e parë të vaksinës së koronavirusit në Muzeun Shkencor të Londrës në South Kensington, të cilën ajo e konfirmoi duke postuar një foto në profilin e saj të përbashkët në Twitter.

“Unë jam jashtëzakonisht mirënjohëse për të gjithë që luajnë një rol në këtë – faleminderit për gjithçka që bëni,” shkroi ajo në përshkrimin e fotos nga vaksinimi.

Lajmi vjen më pak se 10 ditë pasi burri i saj Princi William gjithashtu mori dozën e parë të vaksinës në muze.

Në shkurt, çifti i bëri thirrje publikut të gjerë për të marrë vaksinën, duke thënë: “Katherine dhe unë nuk jemi ekspertë mjekësorë në asnjë mënyrë, por nëse kjo është per te miren e shendetit, ne mbështesim me gjithë zemër vaksinimin”.

“Përgjigja deri më tani ka qenë e mahnitshme, ne duhet ta vazhdojmë ta bëjmë këtë, kështu që brezi i ri gjithashtu mendon se është e rëndësishme të bëhet vaksina,” tha Princi William.

Duke folur rreth informacionit të rremë në lidhje me vaksinat që qarkullojnë në Internet, ai shtoi: “Mediat sociale ndonjëherë përmbyten me thashetheme dhe dezinformata. Sidomos për ata që janë me të vërtetë të prekshëm, është kaq e rëndësishme të vaksinohen.”

Kate dhe William bashkohen me Mbretëreshën dhe Princin Charles si anëtarë të vjetër të familjes mbretërore që kanë marrë vaksinën.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *