DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Showbiz

Këto janë ‘Top 10’ albumet më të vlerësuara për vitin 2021

Shpërndaje

2021 ka qenë një vit jo shumë i lehtë për industrinë e muzikes ku shumë kocerte janë anuluar apo shtyrë për shkak të masave anti-Covid, por kjo nuk i ka penguar artistët të sjellin albume të mrekullueshme që pa dyshim të ngjallin dëshirë për t’i dëgjuar, e që vazhdojnë të jenë në vendet e para në top lista. Disa nga albumet më të suksesshme të 2021-it në UK janë:

“Pink Noise” nga Laura Mvula

Albumi i plotë rezultoi të ishte një rikthim i lavdishëm shpirtëror nga ky talent i shumëanshëm; Mvula ka fituar shumë çmime gjatë dekadës së fundit. “Pink Noise” është albumi i saj i tretë; ku ajo nxjerr në pah vokalin e saj jashtëzakonisht rrezatues dhe referencat sintetike të viteve ’80.

“Montero” nga Lil Nas X

Nëse ndonjë artist e përcaktoi vitin 2021, ishte Lil Nas X, i cili vërtetoi se një artist pop-rap me ngjyrë mund të jetë një superstar. Ky debutim drithërues demonstron aftësinë e tij për të inkorporuar R&B dhe rock në publikimet e tij të famshme të TikTok, ndërsa bashkëpunon me të gjithë, nga Elton John tek Megan Thee Stallion.

“Planet Her” nga Doja Cat 

“Planet Her” prezantohet lirshëm si një album konceptesh fantastiko-shkencore, por në thelb është një platformë për muzikën e Doja Cat, të prodhuar në mënyrë të përsosur, karakteristike sureale-hip pop-i, që nga fillimi i “Woman” e deri te “Get into It” (Yuh).

“Skin” nga Joy Crookes

Kur Joy Crookes thotë se “Skin” është “një album për identitetin tim”, kantautori 23-vjeçar nuk po e ekzagjeron. Debutimi shpirtëror i Crookes është i pasur e intim.

“30” nga Adele 

Në vitin 2021, një numër albumesh të forta eksploruan tema të ndarjes. Pjesa e fundit e shumëpritur në katalogun e superyllit britanik Adele u cilësua gjerësisht si “albumi i saj i divorcit” – dhe 30 sigurisht që nxjerr në pah dhimbjen dhe trazirat e një martese, por gjithashtu shpreh një ndjenjë çlirimi personal dhe krijuese nga një artiste shumëdimensionale si ajo.

“If I can’t have love, I want power” nga Halsey

Në fund të gushtit, gjashtë javë pasi mirëpriti fëmijën e saj të parë, Ashley “Halsey” Frangipane publikoi këtë album konceptual të guximshëm “për gëzimet dhe tmerret e shtatzënisë dhe lindjes”. Prodhuar nga Trent Reznor dhe Atticus Ross të grupit industrial rock Nine Inch Nails, ai zëvendëson tingullin e mëparshëm elektro-pop të këngëtares me diçka më të rëndë.

“Promises” nga Floating Points, Pharoah Sanders dhe Orkestra Simfonike e Londrës

Tre sfera në dukje të ndryshme përplasen dhe bashkohen në mënyrë hipnotike në këtë album bashkëpunues nga artisti/producenti elektronik i trajnuar në mënyrë klasike Floating Points (i njohur ndryshe si Sam Shepherd i lindur në Manchester), legjenda tetëvjeçare e xhaz-sax-it amerikan Pharoah Sanders (në foto) dhe Orkestra Simfonike e Londrës.

“Prioritise Pleasure” nga Self Esteem

“Të martohesh nuk është dita më e madhe e jetës tënde – të gjitha ditët që do të kesh janë të mëdha”, këshillon ajo me mençuri për numrin e saj mahnitës të fjalës “Unë e bëj këtë gjatë gjithë kohës”. Kjo këngë, të cilën e krahasojnë me një version mijëvjeçar të këngës Everybody’s Free (To Wear Sunscreen) të Baz Luhrmann-it, është vetëm një nga pikat kryesore në një album të dytë të shkëlqyeshëm që ndërthur zemrën dhe ka doza të pafundme humori në diçka që vërteton plotësisht jetën.

“Glow On” nga Turnstile

“Glow On” e kanalizon energjinë e skenës origjinale të Turnstile në melodi të forta tërheqëse, të tilla si Blackout, ku vokalisti Brendan Yates bën një showman të papërmbajtshëm.

“Collapsed in Sunbeams” nga Arlo Parks

Me këtë debutim të vlerësuar me çmime, Arlo Parks ia del mbanë në qëllimin e saj të deklaruar për të bërë muzikë që ndihet “universale dhe hiper-specifike”. 21-vjeçarja londineze, e cila është biseksuale, e shkroi për një shoqe për të cilën kishte ndjenja. E përshtatur nga ritmet e buta dhe meloditë e këndshme të qeta, këngët e saj rrëfyese indie-folk janë vërtet shumë prekëse.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *