DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Kuzhina e shpejte/Makarona te perdredhura me domate

Shpërndaje

Perveloni domatet per 2 minuta ne uje, kullojini dhe qerojini. Pritini pergjysme dhe hiqjani farat,duke i shtrydhur me kujdes dhe grijini trashe. Zhvendosini ne nje pjate te thelle, shtojini vajin, specin djeges, borzilokun dhe hudhren.Rregullojini per kripe dhe trazojini mire. Zieni sa duhet makaronat ne uje te bollshem me kripe. Kullojini,shtojani domateve , trazojini mire, hidhini gjizen e kripur dhe sherbejini.

Sherbehen per 6 veta.

Pergatitja: 15 minuta

Gatimi: 10 minuta

Ju nevojiten:

▪️450 g makarona te perdredhura

▪️1 kg domate te pjekura

▪️6 luge vaj i paster ulliri

▪️Pak spec djeges i prere holle

▪️2 tufeza borzilok i fresket i copetuar

▪️2 thelpinj hudher, e qeruar dhe e grire holle

▪️40-60 g gjize e kripur, e thermuar

▪️ Kripe

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *