DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Kuzhina e shpejte/Makarona Vesheza me domate

Shpërndaje

Perveloni domatet ne uje per 2 minuta. Hiqini nga uji, me nje luge me vrima, qerojini,pritini pergjysme, shtrydhini lehte e hiqini farat, pastaj grijini trashe. Ne nje tigan re madh, me vaj, ne zjarr mesatar, fergoni hudhren derisa te marre lehte ngjyre. Shtoni domatet, hidhuni kripe, piper dhe lerini ne zjarr te ngadalte per 20 minuta, derisa lengu te trashet dhe lemohet. Hiqeni hudhren. Nderkohe, zieni makaronat sa duhet ne uje te bollshem me kripe. Kullojini dhe bashkojini me salcen.Sperkatini me djathin e grire dhe sherbejini.

Sherbehen per 6 veta

Pergatitja: 6 minuta

Gatimi: 20 minuta

Ju nevojiten:

▪️ 350 g makarona vesheza

▪️ 1 kg domate te pjekura

▪️ 4 luge vaj i paster ulliri

▪️ 2 thelpinj hudher e plote, e shtypur lehte

▪️ 60 g djathe dhie ose parmixhan, i grire

▪️ Kripe dhe piper i zi

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *