DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Kuzhina e shpejte/ Sallate ekzotike me karkaleca

Shpërndaje

Ziejini karkalecat ne uje te bollshem me kripe per 2-3 minuta, ose derisa te zbruhen dhe te kene marre nje ngjyre te kuqe. Kullojini, lerini te ftohen dhe qerojini. Verini gjethet e sallates ne nje pjatance dhe shtroni siper karkalecat, avokadon, mangon, ananasin dhe domaten. Perzieni vajin, specin djeges dhe xhenxhefilin ne nje tas, me kripe e piper. Sperkateni sallaten me kete salce dhe sherbejeni menjehere.

Sherbehet per 4 – 6 veta

Pergatitja: 15 minuta

Gatimi: 3 minuta

▪️ 125 g karkaleca

▪️ 125 g sallate e perzier

▪️ 1 frut avokado i pjekur, i qeruar pa berthame, i prere ne feta te holla

▪️ 1 frut mango i pjekur, i qeruar, pa berthame, i prere ne feta te holla.

▪️ 1/2 ananas i pjekur, i qeruar, pa boshtin, i prere ne feta te holla.

▪️ 1 domate e pjekur prere ne katersh

▪️4 luge vaj kikiriku

▪️ 1/2 spec i kuq i fresket, pa fara, i grire holle.

▪️ 1 luge xhenxhefil i grire holle

▪️ Kripe e piper i zi

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *