DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Kuzhina e shpejte/Sallate me karkaleca dhe proshute

Shpërndaje

Ziejini ne avull karkalecat, ne zjarr mesatar, per 2 minuta. Hiqini nga zjarri dhe lerini te ftohen. Trazoni vajin dhe gjysmen e lengut te limonit ne nje tas. Kripeni, piperoseni dhe shtojini barin e qepes. Piqeni proshuten ne nje tigan qe nuk ngjit, ne zjarr mesatar, per 3-4 minuta, ose derisa te behet kerce. Pritini avokadot pergjysem, hiqini berthamen, pritini ne kubeza dhe lagini me lengun e limonit qe ka mbetur qe te mos nxihen. Shtrojini kubat e avokadove dhe karkalecat ne nje pjatance. Lagini me salcen e pergatitur me pare, plotesojeni me proshuten dhe sperkateni me majdanoz. Sherbejeni menjehere.

Sherbehet per 4-6 veta

Pergatitja: 15 minuta

Gatimi: 6 minuta

Ju nevojiten:

▪️ 800 g karkaleca te qeruar

▪️ 125 g proshute derri ne feta

▪️ 125 ml vaj i paster ulliri

▪️ Lengu i dy limonave

▪️ 1 luge bar qepe i fresket, grire holle

▪️ 2 avokado te pjekur

▪️ 1 luge majdanoz, grire holle

▪️ Kripe e piper i zi

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *