DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Business & Career Star Inspiration

Letra e Bill Gates me 14 Mesime qe duhet te nxjerrim nga Koronavirusi e qe duhet ti kemi parasysh edhe kur kjo e gjitha te mbaroje.

Shpërndaje

Koronavirusi po na meson shume ,ne nje leter Bill Gates paraqet 14 mesime qe duhet te nxjerrim nga kjo emergjence qe po jetojme.Perhapja e Koronavirusit po derrmon jetet tona ne te gjitha aspektet.Te mbyllur secili ne shtepite e veta por te gjithe te bashkuar prej nje armiku te perbashket, dhe te nje objektivi te njejte. Jetojme jetet paralele me ato qe jemi adaptuar secili prej nesh dhe njekohesisht te gjithe jemi te barabarte.

“Jam shume I bindur se pas gjithe kesaj qe po ndodh eshte nje qellim shpirteror “ shkruan Bill Gates (Sipermarres,Programues ,Filantrop dhe themelues I Microsoft).

Kam shume deshire te ndaj me Ju ate qe ndjej keto kohe dhe qe per mendimin tim na e mesoi  Koronavirusi.

Cfare na ka mesuar ne te vertete COVID/19?

1 – Po na kujton qe jemi te gjithe te barabarte perballe nje situate krize,pavaresisht kulturave nga vijme,feve,profesioneve,fames apo situates financiare. Kjo semundje I trajton te gjithe ne menyre te barabarte,e ndoshta keshtu duhet te fillojme te bejme dhe ne. Nese nuk me besoni,pyesni Tom Hanks.

2 – Po na kujton qe ne njefare menyre jemi te gjithe te lidhur me njeri- tjetrin dhe cfare ka efekt mbi ne ashtu ndikon dhe tek tjetri.Po na kujton se kufinjte falls qe kemi krijuar kane shume pak vlere sepse ky virus nuk ka nevoje per pasaporte dhe ashtu sic po na shtyp per kaq pak kohe te gjitheve ,po na kujton ato qe e kane kaluar pothuajse gjithe jeten e tyre nen shtypje e presion.

3 – Po na kujton sa i rendesishem eshte shendeti yne edhe kur ne, nuk e kuptojme e vazhdojme hame ushqime te demshme per organizmin dhe lengje me substanca kimike.Po nuk u kujdesem per shendetin tone do te semuremi.

4 – Po na kujton qe jeta eshte e shkurter dhe qe duhet te bejme ato gjera qe jane me te rendesishme,pra te ndihmojme me shume njeri – tjetrin dhe sidomos ata qe jane me te moshuar apo te semure.Qellimi yne ne jete nuk eshte te blejme karta higjenike.

5 – Po na kujton sa materialiste eshte bere shoqeria jone dhe ne momentet me te veshtira rikthehemi tek rendesia e elementeve me thelbesore sic jane ushqimi,uji dhe ilacet. Si nje kunderpergjigje te gjithe atij luksi qe ndonjehere I japim vleren qe nuk meriton.

6 – Po na kujton sa e rendesishme eshte jeta jone familjare qe ne po e shohim me mosperfillje dite pas dite.Po na detyron te kthehemi ne shtepite tona ne menyre qe te rregullojme raportet tona dhe te forcojme berthamen e familjes.

7 – Po na kujton qe puna jone e vertete nuk eshte puna jone ,sepse ajo qe ne bejme nuk eshte ajo per te cilen ne jemi krijuar.Puna jone e vertete eshte te kujdesemi me shume per njeri – tjetrin .

8 – Po na kujton qe duhet te mbajme nen kontroll egon tone,sepse nuk ka rendesi te mendojme sa te medhenj jemi,apo sa te medhenj jane te tjeret, nje virus mund te ndaloje gjithe boten tone.

9 Po na kujton qe arbitrimi eshte ne duart tona.Mund te zgjedhim te mbeshtesim njeri – tjetrin,te japim,te ndajme,te ndihmojme edhe te tjeret apo mund te zgjedhim te jemi egoiste,te perfitojme vetem per vete,te kujdesemi vetem per vete.Eshte e vertete qe gjithmone jane veshtiresite qe nxjerrin ne pah vlerat tona te verteta.

10 – Po na kujton qe duhet te jemi te duruar apo duhet te na kape paniku. Duhet te kuptojme qe si kjo situate ka pare shpesh historia dhe shume shpejt do te kaloje. Por mund edhe te zgjedhim te na pllakose paniku dhe ta shohim kete moment si fundin e botes dhe si rezultat te krijojme me shume problem se te zhgjidhim pune.

11 – Po na kujton qe ky mund te jete fundi,por edhe nje fillim i ri .Ky mund te jete nje moment reflektimi dhe qe mund te  na ndihmoje te mesojme nga gabimet tona.Mund edhe te jete fillimi i nje spiraleje qe do te vazhdoje deri sa me ne fund te marrim mesimin qe meritojme.

12 – Po na kujton qe Toka jone eshte e semure. Po na kujton qe duhet ta masim shpejtesine me te cilen po kryhet shpyllezimi I Tokes me te njejten shpejtesi qe u mbaruan rrotat e kartes higjenike.Ne po semuremi sepse shtepia jone ,Toka, eshte e semure.

13 – Po na kujton qe pas cdo ngjitje ka nje disheze. Jeta eshte nje proces dhe kjo qe po jetojme eshte vetem nje pjese e ketij cikli.Nuk eshte e nevojshme te kalojme ne panik edhe ky moment do te kaloje.

14 – Nderkohe qe shume persona e shikojne kete moment si nje shkaterrim masiv,Une preferoj ta shikoj si “Nje moment korrigjimi”. Ka ardhur te na kujtoje disa mesime te rendesishme qe duket se i kishim harruar,e tani na mbetet Ne, te mesojme per te ardhmen.

Burimi :GRAZIA

Pershtati:Star People

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *