DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture Kendi i Filmit dhe Letërsisë

“L’Evenement”, filmi që rrëmbeu çmimin “Luani i Artë” në Festivalin e Venecias

Shpërndaje

Plot njëzet e një filma ishin në garë për të fituar “Luanin e Artë”, çmimi prestigjoz për filmin më të mirë në Festivalin e 78-të të Filmit në Venecia, dje në mbrëmje.

“L’Evenement”, ose “Happening”, e Audrey Diwan, një film mbi abortet ilegale në Francën e viteve 1960, arriti të rrëmbente çmimin kryesor e trofeun  “Luani i Artë”.

Regjisorja franko-libaneze sjell jetën e një studenteje të pakujdesshme në Francë, në fillimin e viteve 1960, ku aborti ende nuk është ligjëruar.
Ajo zbulon se është shtatzënë, por e reja, me prejardhje nga klasa punëtore, dëshiron të vazhdojë studimet e saj në letërsi.
Mjekë, miq, partnerë, mësues: ajo nuk do të gjejë askënd për ta ndihmuar.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *