DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture

Lista e fituesve të çmimeve në “Grammy Awards 2021”

Shpërndaje

Është mbajtur për të 63-tën herë  “Grammy Awards 2021”.

I transmetuar në kanalin CBS gjatë mbrëmjes së djeshme, shfaqja pati shikues anembanë botës.

Edhe pse në kohë  pandemie dhe nuk pati audiencë ‘live’, ndarjet e çmimeve ndodhën.

Interpretuesit në këtë ngjarje përfshinin Bad Bunny, Taylor Swift, Dua Lipa, Cardi B dhe Megan Thee Stallion.

Beyoncé udhëhoqi me nëntë nominime dhe, pasi mori fitoren e 28-të Grammy në karrierën e saj, ajo theu rekordin për fitimet ne Grammy ndonjëherë nga një artiste femër dhe më shumë Grammy fitime ndonjëherë nga një këngëtare.

Dua Lipa, Roddy Ricch dhe Swift shënuan secila nga gjashtë nominime dhe Swift mori në shtëpi çmimin e saj të tretë të Albumit të Vitit.

Lista e plotë e fituesve:

Regjistrimi muzikor më i mirë i vitit

 • “Everything I Wanted” — Billie Eilish

Albumi i vitit

 • “Folklore” — Taylor Swift 

Kënga e vitit

 • I Can’t Breathe” — H.E.R. 

Artisti i ri

 • Megan Thee Stallion

Performanca më e mirë POP

 • “Watermelon Sugar” — Harry Styles 

Performanca më e mirë POP/Grup

 • “Rain on Me” — Lady Gaga & Ariana Grande

Albumi më i mirë tradicional vokal i pop-it

 • “American Standard” — James Taylor 

Albumi më i mirë pop/vokal

 • “Future Nostalgia” — Dua Lipa

Albumi më i mirë elektronik

 • “Bubba” — Kaytranada

Kënga më e mirë Rock

 • “Stay High” — Brittany Howard 

Albumi më i mirë Rock

 • “The New Abnormal” — The Strokes 

Performanca më e mirë R&B

 • “Black Parade” — Beyoncé 

Kënga më e mirë R&B

 • “Better Than I Imagined” — Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello

Albumi më i mirë R&B

 • “Bigger Love” — John Legend

Albumi më i mirë alternativ

 • “Fetch the Bolt Cutters” — Fiona Apple

Kënga më e mirë Rap

 • “Savage” — Megan thee Stallion featuring Beyoncé

Albumi më i mirë Rap

 • “King’s Disease” — Nas 

Performanca më e mirë Country Solo

 • “When My Amy Prays” — Vince Gill

Kënga më e mirë Country

 • “Crowded Table” — The Highwomen

Albumi më i mirë Country

 • “Wildcard” — Miranda Lambert

Albumi më i mirë Latin Pop ose Urban 

 • “YHLQMDLG” — Bad Bunny 

Albumi më i mirë Latin/Tropikal

 • “40” — Grupo Niche

Albumi më i mirë Folk

 • “All the Good Times” — Gillian Welch & David Rawlings 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *