DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture

Mes duartrokitjesh dhe emocionesh përmbyllet edicioni i 4-të i “Mik Festival”

Shpërndaje

U permbyll diten e djeshme “Mik Festival” , festivali i cili solli surpriza për spektatorët e qytetit të Korçës për 4 netë rresht. Festivali i cili tashme është kthyer në një traditë te pervitshme  erdhi ne kujdesin artistik te sopranos lirike Inva Mula dhe me pjesemarrjen e nje sere artisteve te njohur nderkombetar që janë instrumentistë dhe këngëtarë.

“Ky edicion i katërt shpalosi ngjyrat dhe zhanëre të ndryshme. U nis me muzikën e vjetër gjermane dhe kubane, për të përfunduar me muzikën e vjetër greke dhe me interpretimin e grupit të Olen Çezarit me kulturën dhe muzikën italiane” u shpreh ne perfundim te festivalit sopranoja shqiptare Inva Mula, e cila eshte edhe organizatorja dhe inicuesja e kesaj tradite te bukur qe bashkon kombe dhe kultura te ndryshme.

Festivali u mbajt në ambientet e “Teatrit A.Z.Çajupi” të Korçës nga data 26 deri më 29 korrik. Mes duartrokitjesh dhe emocionesh përmbyllet edicioni i 4-të i “Mik Festival” 1

Ky event përveç muzikës së klasit më të lartë botëror, promovoj gjithashtu edhe atraksionet turistike të qytetit juglindor.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *