DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Filmit dhe Letërsisë

Ndahet nga jeta regjisori dhe producenti i “Tom and Jerry”

Shpërndaje

Gene Deitch , regjisori dhe producent i serialit më të famshëm  për fëmijë “Tom and Jerry”, është ndarë nga jeta në moshën 95-vjeçare.  Ai ishte edhe fitues i çmimit Oscar.

Botuesi i tij, Petr Himmel, i tha ‘’The Associated Press ‘’se Deitch vdiq papritur gjatë natës në banesën e tij në Prague.

Lindur më 8 gusht 1924, në Chikago, Deitch udhëtoi për në Pragë në vitin 1959 me qëllim për të qëndruar aty për 10 ditë, por ra në dashuri me gruan e tij të ardhshme, Zdenka dhe më pas nuk u kthye më në SHBA.

Duke punuar  ‘’perdes së hekurt’, ai drejtoi  prej aty 13 episode të “Tom dhe Jerry” dhe gjithashtu disa nga serialet “Popeye the Sailor”.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *