DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Filmit dhe Letërsisë

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur afgan Rahnaward Zaryab

Shpërndaje

Shkrimtari dhe aktivisti i mirënjohur afgan, Rahnaward Zaryab është ndarë nga jeta në një spital në Kabul, si pasojë e komplikacioneve shëndetësore pasi ishte i prekur nga Covid-

Zaryab vlerësohet si shkrimtari bashkëkohor me një ndikim shumë të madh dhe influencues në Afganistan dhe ka shërbyer si kryeredaktor i Tolo TV, transmetuesi më i madh i vendit.

“Profesori Rahnaward Zaryab ka kaluar shumë vite të jetës së tij si shkrimtar, romancier, drejtues mediash dhe aktivist kulturor i vendit dhe ka lënë pas një trashëgimi të vyer, Vdekja e tij është një humbje e madhe në letërsinë dhe kulturën e vendit’’, theksoi presidenti Ashraf Ghani në një deklaratë.

 

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *