DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Showbiz

Ndërron jetë legjenda e modës, Pierre Cardin

Shpërndaje

Stilisti i njohur, Pierre Cardin ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 98-vjeçare në një spital në perëndim të Parisit.

I lindur në Venecia, hapat e tij të parë në industrinë e modës ai do t’i hidhte në vitin 1946 teksa do të punonte përkrahë Christian Dior si rrobaqepës në shtëpinë e modës që ky i fundit sapo kishte krijuar. Pierre Cardin kaloi katër vjet atje para se të hapte shtëpinë e tij të modës.

Ai ishte i njohur për stilin e tij avangardë dhe modelet e tij të së ashtuquajturës ‘’Epoka Hapësinore’’.  Ai përparoi fuqishëm në modën unisex,  duke bërë një lloj revolucioni në industri.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *