DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Star Inspiration

Nderron jete Mbretëresha e Anglisë Elisabeta II

Shpërndaje

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, ka ndërruar jetë.

Lajmi është bërë i ditur nga Buckingham Palace.

Mbretëresha ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare pas 70 vitesh shërbimi të jashtëzakonshëm duke e lënë Britaninë dhe botën në zi.
Mbretëresha vdiq paqësisht në Balmoral këtë pasdite,’ tha Buckingham Palace.
Mbretëresha Elizabeth II është monarkja më jetëgjatë në historinë britanike dhe kryetarja më e vjetër e një shteti në botë.

Mbretëresha erdhi në fron në vitin 1952, kur ishte 25 vjeçe.

Pas vdekjes së saj, djali dhe trashëgimtari i madh i Mbretëreshës, Charles, ish Princi i Uales, është bërë Mbret i Mbretërisë së Bashkuar dhe 14 mbretërive të Commonwealth.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *