DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Nga ulja e temperaturës tek shtypja e gjakut, këto janë efektet çudibërëse të limonit

Shpërndaje

Dobitë shëndetësore të limonit janë çudibërëse për organizmin  e njeriut. Disa nga funksionet më me dobi të limonit janë:

Tretja: Përziej disa prerje limoni me ujë dhe pijë këtë çdo mëngjes për të ndihmuar tretjen gjatë tërë ditës. Limoni stimulon mëlçinë dhe kjo ndihmon tretjen.

Kujdesi i Gojës: hedh pak lëng limoni në një leckë pambuku dhe aplikoje në mishin e dhëmbëve që rrjedh gjak për të ndalur. Limoni gjithashtu ndihmon që ti dhuroj gojës një ndjenjë freskie, lufton bakteret dhe ju mundëson të keni erë goje të freskët.

Zvogëlon temperaturën: ka dy mënyra që limoni mund të përdoret kur dëshirojmë të ulim temperaturën. Njëra është që të pish ujë me limon. E tjetra të vendosni kompresa me limon në trup e kryesisht në ballë.

Shtypja e Gjakut: Ky frut është i mirë për uljen e shtypjes se larte te gjakut.

Depresioni: pirja e lëngut të limonit të përzier me ujë disa herë në ditë njihet që krijon efekt qetësues, relakson trupin dhe kështu ndihmon në lehtësimin e depresionit dhe stresit.

Antioksidant: E gjithë ajo vitamine C që gjendet në limon bën disa mrekulli në trupin tuaj si pastrimin e gjakut dhe ndihmon që të keni sistem imunitar më të fortë. Gjithashtu studime të ndryshme mjekësore kanë treguar se përdorimi në sasi të larta të vitaminës C ndihmon në luftë të shumë sëmundjeve serioze si kanceri dhe sëmundje të zemrës e shume tjera.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *