DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Kendi i Filmit dhe Letërsisë

“Open door” rremben dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

Shpërndaje

“Open door” me regji nga Florenc Papas dhe me portagoniste Luli Bitri dhe Jonida Vokshi rrëmbeu dy çmime,në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, nga 31 tetori deri në 7 nëntor. Filmi flet për historinë e dy motrave të cilat ndërmarrin një udhëtim të gjatë për në shtëpinë e babait të tyre dhe shqetësimin që ato kanë për përballjen me të dhe mentalitetin e tij patriarkal mori cmimin ‘Cineeuropa’ dhe ‘ Cmimin e Publikut’.

“Delegacioni” nga Bujar Alimani, “Dita zë fill” i Gentian Koçit dhe “Portret i pambaruar” i Namik Ajazit ishin tre filmat e tjere shqiptare pjesë e seksionit Ballkanik.

Kater projeksionet shqiptare kishin një rëndësi të madhe në këtë festival pasi pasqyronin realitetin ballkanik.

Filmi “Open Door” këtë vit përfaqëson Shqipërinë në njërin nga festivalet më të mëdha të globit, sikurse është “Oscars

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *