DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture Showbiz

Oprah Winfrey i bashkohet luftës ndaj Covid-19, dhuron 10 milion dollarë

Shpërndaje

Oprah Winfrey eshte nje nga billioneret qe po jep kontributin e saj ne luften ndaj COVID/19.

‘Mbreteresha e te gjitha mediave” beri te ditur se do te dhuroje 10 milion dollare per te mbeshtetur te gjithe ata qe kane me shume nevoje ne keto kohera qe po kalojme ne periudhen e pandemise COVID/19.

Ne nje postim ne instagramin e saj Winfrey shpehet:

“Une jam e surprizuar nga puna qe po bejne te gjitha keto organizata,ne nje kohe qe prioriteti per te gjithe ne eshte te rrime  ne shtepi, te mbrojme veten dhe te afermit tane,ka shume midis nesh qe po gjejne menyra sesi te ndihmojne ne kete periudhe te veshtire qe po jetojme.”

Nje milion dollare do te shkojne per nje iniciative te re qe eshte krijuar se fundmi te quajtur “America’s Food Fund” qe ka prioritet ndihma ushqimore ne  komunitetet lokale.

Ky fond u krijua keto dite si nje iniciative e aktivistit dhe shefit Jose Andres,i cili ka themeluar “World Central Kitchen”,shefit te “Feeding America” Claire Babineaux – Fontenot,aktorit Leonardo Di Caprio , billionerit Laurene Powell Jobs,dhe Apple.

Fondi  prêt donacione ne GoFundMe  dhe deri tani jane mbledhur me shume se 13 milion dollare.

Winfrey pjesen tjeter prej 9 milion dollaresh u shpreh se do ta shperndaje ne organizata te tjera qe operojne ne gjithe vendin dhe nje pjese ne vendin e saj te origjines dhe ku eshte rritur ne Mississippi,Milwaukee dhe Tennessee.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *