DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture

Pas 5 dekadash, Paul Mccartney thyen heshtjen: Ja kush e shkaktoi ndarjes e ‘The Beatles’

Shpërndaje

Ndarja e grupit legjendar ‘The Beatles’ eshte nje prej ngjarjeve me te komentuara ne historine e muzikes.

Për më shumë se 50 vite historia e muzikës rock e përshkroi Paul McCartney-n si shkaktarin kryesor qe nderpreu rrugetimin muzikor te grupit me me ndikim te te gjitha koherave qe solli revolucion ne muzike. Por McCartney në një intervistë te fundit per BBC Radio 4 që do të transmetohet më 24 Tetor ka thënë se nuk e ka nxitur ai ndarjen.

Sipas tij ishte John Lennon dhe lidhja e tij me Yokon, arsyeja kryesore qe ndikoi ne ndarjen e grupit.

Ndërsa paqartësia se kush e shkaktoi ndarjen erdhi si pasojë e faktit që menaxheri i ri i grupit, Allen Klein, u tha atyre të heshtnin, teksa të përfundonin disa marrëveshje biznesi.

‘The Beatles’, u formua në Liverpool në vitin 1960 nga John Lennon, Paul McCartney, George Harrison dhe Ringo Starr

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *