DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Art & Culture

Piktura e famshme e Pablo Picasso shitet për çmimin rekord prej 103.4 milionë dollarë

Shpërndaje

Piktura e famshme e Pablo Picasso “Gruaja e ulur në dritare” (Marie-Thérèse)’ është shitur ditën e djeshme për çmimin rekord prej 103.4 milionë dollarë në një ankand të organizuar nga shtëpia e njohur e ankandit “Christie’s” në SHBA.

Ankandi për pikturën e famshme që daton në  vitin 1932 nisi në vlerën 90 milionë dollarë dhe në një ‘betejë’ 19 minutëshe me koleksionistët arriti të kapte shifrën rekord të 103.4 milionësh dollarë.

Kjo pikturë përfaqëson të dashurën dhe muzën e artistit Picasso, Marie-Thérèse Walter.

 

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *