DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Sport & Fitness

Radioamatorizmi/ Kampioni Kujtim Çela, rrefen se si ky sport po bëhet popullor edhe në Shqipëri

Shpërndaje

A e dini që në Shqipëri zhvillohet sporti i Radioamatorizmit?! Eshtë sporti që merret me alfabetin mors. Si fillim në Shqipëri u krijua që në 1952

Tashmë për këtë sport është krijuar një federatë e cila po përfaqëson denjësisht Shqipërinë në kampionate, madje janë dhe fitues të disa çmimeve.

Në studion e “Jeto me Orën” në RTV Ora ishin të ftuar Kujtim Çela, sportist, Fatos Demeti, Sekretari i Federatës së radioamatorëve dhe Drini Dervishi, trajner.
Çela, është shprehur se e ushtron këtë profesion që prej vitit 1972. Ai thotë se në vitin 1997, sporti i radioamatorëve u duk sikur u zhduk, por që rinisi më pas në vitin 2015.

“Unë e kam fillesën në vitin ’72 dhe ka shumë vite që e ushtrojë këtë sport. Por pas vitit ‘97 gjithçka u shua dhe rifilloi në vitin 2015. Kemi shkuar më pas në Ohër ku dhe pamë se si zhvillohen garat. Pastaj realizuam një grup që dha rezultate të mira.”- u shpreh ai.

Burimi : Ora News

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *