DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Showbiz

Refuzoi 1.6 milionë dollarë/ Princesha e Holandës: “S’kam bërë asgjë për t’i merituar ato para”

Shpërndaje

Princesha Catharina Amalia e Holandës, vajza e madhe e mbretit William Alexander dhe mbretëreshës Maxima, i ka habitur te gjithe teksa ka refuzuar shumen prej 1.6 milionë , akorduar nga qeverisa hollandeze.

Sipas ligjit, qeveria holandeze ka caktuar për familjen mbretërore një pagesë prej 1.6 milionë në vit në momentin që pjestarët e saj mbushin 18 vjeç.

Por princesha nuk i dëshiron këto para, pasi ajo mendon se nuk ka bërë asgjë për t’u merituar ato para, për më tepër në këto kohë të vështira që bota po kalon për shkak të pandemisë.

Sipas mediave britanike ajo i ka dërguar letër kryeministrit holandez Mark Rutte ku shkuan: “Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr suportin ekonomik. Kjo është diçka qe s’mund ta pranoj, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, shkruhet midis të tjerave në letrën e princeshës.

Refuzoi 1.6 milionë dollarë/ Princesha e Holandës: “S’kam bërë asgjë për t’i merituar ato para” 1

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *