DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Business & Career Star Inspiration

”Self-made women” – 10 gratë më të pasura të Amerikës

Shpërndaje

Të ardhurat e grave më të pasura të Amerikës, u rritën me 31% këtë vit, në mes të një bumi të tregut të aksioneve. Një rekord prej 26 grash janë tani miliardere, duke përfshirë ikonën e pop-it Rihanna dhe Anne Wojcicki të 23andMe. Dy të tretat e tyre themeluan ose bashkëthemeluan një kompani; 26 janë CEO dhe pesëmbëdhjetë janë të reja në këtë listë. Në këtë artikull ”Forbes” rendit 10 gratë ” self- made” më të pasura të SHBA-së.

 

#1 Diane Hendricks

Themeluese dhe Kryetare e ABC Supply

Hendricks, e lindur në Wisconsin dhe mama e 7 fëmijëve, ka një pasuri neto prej 11 miliardë dollarësh. Ajo eshtë drejtuese e ABC Supply, një nga shpërndarësit më të mëdhenj me shumicë të çative, mureve anësor dhe dritareve në Amerikë. Kompania ka afro 800 degë dhe mbi 12 miliardë dollarë në të ardhurat e vitit 2020.

#2 Judy Faulkner

Themeluese-CEO, Epic Systems

Me origjinë nga Wisconsin, Judy Faulkner vjen e dyta me një pasuri neto prej 6.5 miliardë dollarësh. Faulkner themeloi ofruesin kryesor të softuerit të regjistrimeve mjekësore në Amerikë, Epic, në një bodrum në Wisconsin në vitin 1979. Epic mbështet të dhënat mjekësore të mbi 250 milionë pacientëve dhe përdoret nga qendrat kryesore mjekësore si Johns Hopkins dhe Mayo Clinic.

#3 Meg Whitman

CEO, Quibi

Me një vlerë neto prej 6.3 milionë dollarësh, Meg Whitman njihet më së miri për shitjet e eBay nga 5.7 milionë dollarë në 8 miliardë dollarë si CEO nga viti 1998 deri në vitin 2008. Whitman ishte CEO i platformës video të formës së shkurtër Quibi, e cila u mbyll në tetor 2020, vetëm shtatë muaj pas nisjes.

#4 Judy Love

Pompa me pakicë dhe Karburant

Judy Love, pasuria neto e së cilës arrin 5.2 miliardë dollarë, dhe burri i saj Tom hapën pikën e parë të karburantit në Watonga, Oklahoma, në vitin 1964 duke përdorur një kredi prej 5000 dollarësh nga prindërit e Tomit. Sot Love’s Travel Stops & Country Stores ka më shumë se 550 dyqane në 41 shtete dhe të ardhura të vlerësuara prej 20 miliardë dollarësh.

#5 Marian Ilitch

Sipërmarrëse

Nga Michigan, pasuria neto e Marian Ilitch arrin në 4.4 miliardë dollarë. Marian Ilitch dhe bashkëshorti i saj, Mike, i cili vdiq në vitin 2017, bashkëthemeluan Little Caesars Pizza në 1959. ‘Zonja I’, siç njihet, tani zotëron zinxhirin e picave, i cili ka më shumë se 4 miliardë dollarë shitje vjetore në mbarë sistemin.

#6 Johnelle Hunt

Transport me kamionë

Në vitin 1961, Johnelle Hunt dhe bashkëshorti i saj i ndjerë, shitën shtëpinë e tyre dhe morën hua për të filluar një operacion paketimi të lëvores së orizit.

Tetë vjet më vonë, çifti bleu pesë kamionë dhe shtatë rimorkio për të nisur J.B. Hunt Transport Services. Biznesi u bë publik në vitin 1983 dhe tani është një nga kompanitë më të mëdha të transportit në vend, me 9.64 miliardë dollarë në shitje. Tani Johnelle Hunt qëndron me një vlerë neto prej 4.1 miliardë dollarësh.

#6 Thai Lee

Ofruese e IT-së

Lindur në Bangkok, Lee u rrit në Korenë e Jugut dhe u transferua në SHBA për shkollën e mesme. Thai Lee është CEO e ofruesit të IT SHI International prej 11.1 miliardë dollarësh (shitje), i cili ka mbi 20,000 klientë, duke përfshirë Boeing dhe AT&T. Ajo ka një vlerë neto prej 4.1 miliardë dollarësh.

#8 Lynda Resnick

Bujqësi

Me origjinë nga Kalifornia me një vlerë neto prej 4 miliardë dollarësh, Resnick është njeriu i marketingut pas Wonderful Co., një konglomerat ushqimor prej gati 5 miliardë dollarësh (shitje) që ajo dhe bashkëshorti i saj, Stewart, e zotërojnë. Ata gjithashtu zotërojnë 135,000 hektarë pemëtore në Teksas, Meksikë dhe Kaliforni, ku kultivojnë fëstëkë, bajame, shegë dhe portokall mandarine.

#9 Gail Miller

Tregtare makinash

Gail Miller dhe bashkëshorti i saj Larry e kthyen një tregti të vetme Toyota në një operacion prej 5.3 miliardë dollarësh (shitje të vlerësuara në vitin 2020) me 64 degë. Gail shërben si pronare dhe kryetare e bordit të Larry H. Miller Management Corporation, prandaj pasuria e saj neto arrin 3.2 miliardë dollarë.

#10 Doris Fisher

Shitëse me pakicë veshjesh

Nga Kalifornia dhe me një vlerë neto prej 2.9 miliardë dollarësh, Doris Fisher bashkëthemeloi dyqanin me pakicë të veshjeve Gap në vitin 1969 me bashkëshortin e saj, Don. Çifti mblodhi 63,000 dollarë për të hapur dyqanin e tyre të parë, i cili shiste xhinse dhe muzikë, në San Francisko. Doris Fisher shërbeu si tregtare e kompanisë që nga dita e hapjes deri në 2003 dhe u ul në bordin e Gap deri në 2009.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *