DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Star Tourism

Sot parajsa më e famshme në hartën e botës, ja si dukeshin dikur Maldivet (Fotot e rralla)

Shpërndaje

Maldivet janë në Oqeanin Indian, afër Sri Lanka, gjeografikisht duke kaluar Ekuatorin. Turistët e lidhin konceptin e Ekuatorit me nxehtësinë e padurueshme, megjithatë, temperatura mesatare vjetore atje është 25-30 gradë. Midis të gjitha grupeve ishullore, Maldivet për shkak edhe të sistemit më origjinal të rekreacionit,janë kthyer në ishullin më të famshëm dhe në listën e parë të preferencave të turistëve.

Por besoni apo jo ka qenë një kohë kur Maldivet nuk ishin vendet më joshëse në botë, shkruan CNN.

Vizitorët e parë ishin kryesisht gazetarë dhe fotografë nga Italia, ndërsa sot ka më shumë se 100 vendpushime të shpërndara në më shumë se 1,200 ishuj.

Kurumba, që do të thotë “kokos” në gjuhën lokale në Maldive, ishte fillimisht një fermë e pabanuar e kokosit, kurse tani ajo ka të gjitha kambanat e pritshme të një vendpushimi luksoz në Maldive.

Strehimet e para për mysafirët u bënë në korale dhe gur gëlqeror. Çdo gjë që nuk rritej në vend duhej të sillej me anije dhe mund të duhej deri në tre muaj për të mbërritur.

Gazetat mbërrinin me muaj vonë dhe shërbimet e tjera ishin vështirë të realizueshme. Para turizmit, kishte vetëm rreth dy banorë në ishullin ku Kurumba tani është vend luksoz.

 

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *