DUKE U NGARKUAR

Shkruaj për të kërkuar

Beauty & Health

Ushqimet që nuk duhet të mungojnë në menunë tuaj verore

Shpërndaje

Me gjithe temperaturat e larta ne stines e veres, konsumimi i ushqimeve te freskëta të stinës eshte primare. Ne kete stine te nxehte eshte e rendesishme te konsumojme ushqime te lehta, por te shendetshme dhe qe i japin rezistence trupit. Gjithashtu, një vend me rëndësi zënë edhe vaktet e mesme, që ndihmojnë në qëndueshmërinëbe metabolizmit.

Ushqimet që nuk duhet të mungojnë në menunë tuaj verore:

Avokado
AVokado rekomandohet sidomos në stinën e verës. Ky frut i shijshëm është i ngarkuar me proteina, karbohidrate dhe yndyrna, të cilat mund t’ju japin shtytjen e energjisë që ju nevojitet.

Sallatat e ftohta
Një nga ushqimet që po bëhet pjesë e çdo menuje, janë sallatat e ftohta. Sallata me fruta, sallata me ingridientë të nxjerrë direkt nga frigoriferi. Sallata të strukturuara me perime, por të shoqëruara edhe me fruta, të cilat përmbajnë freski brenda vetes.

Pastat e ftohta
Mbetemi tek të ftohtat. Kësaj rradhe do të flasim për pastat e ftohta. Ka shumë vende, të cilat e realizojnë këtë lloj paste në mënyrë fantastike. Janë akoma edhe më të mira në momentin që shoqërohen me salca të ndryshmë, të cilat e pasurojnë shijen e pjatës.

Limonatat
Shkurt, pastër dhe qartë. Do të kesh një freskues gjatë verës, mos kërko më larg se një limonatë. E ftohtë, e shijshme, e kënaqshme për syrin, është një nga zgjedhjet e duhura që dikush mund të bëj këtë verë.

Drithërat
Në qoftë se ka diçka që të ngop, të ndihmon për të mos qënë i fryrë, për te mos shtuar kilograme  (e kush nuk do të rrijë i hollë gjatë verës), janë tasat me kombinime drithërash dhe frutash. Quhen ndryshe “pjata vegane”, pasi janë të përbërë nga kosi, frutat dhe drithërat.

Lër një Koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *